Сега е точно : Maј 31st, 2024, 3:56 am

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]




Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна 1, 2  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето: После мостот-ако може коментари
ТемаИспратено: Февруари 24th, 2009, 3:41 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 5th, 2009, 12:07 pm
Мислења: 17
Локација: Влае Кру
После Мостот

Прв Дел:
После мостот тагата ја чуствуваш веднаш
Се прашуваш дали би дошол тука барем уште еднаш
Гледаш голи и боси по секој мост
Немаат пари да си купат ниту еден тост
Ветерот дува ко бура а има некој што се фура
Што е пун кеш,ама го гледаш смрди оди со валкан веш
Секој ден ти носи тажни чувства секој ден си на тротоарот кај што има пресметка густа,Се шеташ низ влаево ко да се шеташ низ пекол,ти слушаш се што некој кажал ти слушаш се што некој рекол
Ги носи солзите и невољите по патот Полно е со хејтери во душа
никој нејке да ме слуша но сето е вистина сето те стега во гуша
Кога телото во ковчегот гние ти ми викаш ти се спие легнувап и засекогаш заспиваш
Душата пак ке дојде на свое место на крајот во влаево пак ке се вратиш ке пратиш
Кој напредува а кој губи кој ке се врати назад а кој љуби
На детето што плаче ти викам не се смеј графитот и тагото со тазе спреј престрелки блиску до тебе куршумот те гребе
Чуствата ги чуваш длабоко во себе несмееш да ги кажеш за секој стих недовршен цел свет ке го лажеш
Дали се наогаш повторно на дно никогаш не мислев дека ке се вратиш на предходно ,злобно од твоја страна
Те убива ко лоша мана Пак си во училницата стара гледап како ролаат мара а јас ниту една скршена пара
девојката те вара незнаеш што да правиш, дали во мисла да се ставиш или или во депресија ке се давиш
никогаш не било вака подај рака братче да видиш кој те сака во добро и во мака сум за тебе тука дарио еби му мајка дома на стариот што неможе да свати што е хардкор во негово време си седеле во двор и играле жмурка како да е кор јас тука завршувам знам дојдовме до самиот крај јас и дарио во рај еве дарио заврши ја траката зашто ме фака маката и ме боли раката


VTOR DEL:
Еve jas nema da lazam iskreno ke vi kazam raskazam,koga ke spomne nekoj vlae vednash se znae ku4eto po site lae zashto i toa veke znae,prvata misla e tagata,vlagata na krovovi prokisnati ,stisnatimnogu deca pod eden krov napikani soveti svikani za banditi kako nas na cel glas od dnoto na dushata za gradot spas ne za vas tuka za nas celiot grad smrad,znam no protiv toa nemozam,izlegov da proshetam a dali ima shto da vidamidam ushte na prviot 4ekor so shilo vo RAKA,me cekaat dvajca da mi prenesat PORAKA i shto da pravam odma mavam pa posle da begam patot ne go gledam,sledam velam ke mi platat a mozebi i so zbor ke svatat ,no toa ne se slu4uva ,a koj li za nas odlu4uva,sklu4uva .uspeav da izbegam odam ponatamu ,rakata stegnata,uste edna budala legnata so shishe viski prazno,razno,tazno,vlaznoodam niz porta tamu me 4eka edna kurva prava seksi stava budala ama mala,koga za nez ke doznaesh ne bi sakal ni da ja zapoznaesh,ostaj toa sakam samo da ve prasham neshto odgovorot da bide veshto a ne seshto ,zosto na ovoj ubav den site se tazni ,obrazite vlazni zarem site ste lazni.shetajki ponatak stignav do mostot a ponataka nezz dali smeam zashto moze krf da leam,seam toa e moeto malo hrom porta vlae ,iako ne e se tolku ubavo go sakam pravam se za nego i go po4ituvam ,a za kraj sakam da se znae toj za vlae shto ke lae mnogu ke se kae



_________________
In My Death,People Will Understand What I Was Talking About....REALITY IS WRONG,DREAMS ARE FOR REAL


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Извинете шо не е на кирилица
ТемаИспратено: Февруари 24th, 2009, 3:43 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 5th, 2009, 12:07 pm
Мислења: 17
Локација: Влае Кру
:oops:

_________________
In My Death,People Will Understand What I Was Talking About....REALITY IS WRONG,DREAMS ARE FOR REAL


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 24th, 2009, 3:55 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 2nd, 2008, 3:20 pm
Мислења: 1012
Локација: Ljubljana, Slovenia
Текстот не ми се свиѓа.
Имаш премногу едноставна лирика и ко читам, добивам чувство дека ти е употребена само ради реда, колку да има рима. Дури некој зборој се глупи.
Следниот пат потруди се појќе, не губи надеж :wink:
Прв текст ти е?


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 24th, 2009, 4:44 pm 
Отсутен

Регистриран: Maрт 4th, 2007, 5:04 pm
Мислења: 947
Локација: Underground
THE_LADY_D Напиша:
Текстот не ми се свиѓа.
Имаш премногу едноставна лирика и ко читам, добивам чувство дека ти е употребена само ради реда, колку да има рима. Дури некој зборој се глупи.
Следниот пат потруди се појќе, не губи надеж :wink:
Прв текст ти е?


Лекторката.. :P

_________________
Слика


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 25th, 2009, 9:25 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Ноември 29th, 2008, 10:32 pm
Мислења: 122
Локација: Кисела Вода
Првата строфа е подобра од втората, али некои рими [Гледаш голи и боси по секој мост
Немаат пари да си купат ниту еден тост] се "позајмени" од Green Out, а некои ко што рече THE_LADY_D [btw Данче се викаш?] се стаени само колку да ги има...и тоа со кучето што лае ќе се кае или како беше...три пати го има...
у глобала не е толку лошо, али секад може подобро.:mrgreen:
респект

_________________
шкљ.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 25th, 2009, 11:07 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 5th, 2009, 12:07 pm
Мислења: 17
Локација: Влае Кру
Епа првата строфа ја пишував јас а втората еден мој другар=)
:P

_________________
In My Death,People Will Understand What I Was Talking About....REALITY IS WRONG,DREAMS ARE FOR REAL


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 25th, 2009, 11:16 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 5th, 2009, 12:07 pm
Мислења: 17
Локација: Влае Кру
THE_LADY_D напиша:
Текстот не ми се свиѓа.
Имаш премногу едноставна лирика и ко читам, добивам чувство дека ти е употребена само ради реда, колку да има рима. Дури некој зборој се глупи.
Следниот пат потруди се појќе, не губи надеж Wink
Прв текст ти е?



не ми е прв текст :)
еве го првиот

Од Дното На Душата

Еве ме сега раскажувам приказна од дното на душата
И за мене крушите паѓаат под крушата
Гледам како светот пропаѓа
Како времето проаѓа како смрта надоаѓа
Стравот и ужасот во себе сокриени
Со душата покриени во животот вклопени
Како слагалица слики од подобро време склопени
Лагата и бедата во животот претопени
Последиците од лошото детство во сегашноста пресликани
Сите убави моменти со црно-бело насликани
Умираш сам на никој не му е грижа
Ке се борам против серковците во униформа дур дишам
Против нив ке дисам не се замарам не ми е гајле ако сака нека ме тужи
Ама нема да има аргументи за да пружи а јас само со слободата на говорот креирам
Од животот се инспирирам ке рецитирам се дур не дехидрирам
Колку сакам да можам серковците во униформа да ги тероризирамметЗнам дека ги иритирам а не ме боли за некое копиле во плаво облечено
Кое само памет ми соли виксер факјај мајк влагај у фајт да кинеме од тука па до кувајт

Ме нервираа секој педер што ке помине крај мене со мирис на лаванда
а јас закопан во тешка банда со ганата во рака не е битно кој ме сака
вака сечам здобиените рани со рапот ги лечам ги печам влагам во стих
губам здив се вракам на почетокот од крајот влегувам во рајот одам напред
сам без мозок грам немам ни малку срам од тоа што го правам себе се ставам
на твое место и гледам не е лесно има многу серковци многу е тесно знам дека може
грешам сепак ги гледам другарите околу мене се тешам.Зјапаат во мене како да сум
господ во душата тврдокорен светот се превртува не се замарам лирики во
мозокот барам со секој дигнат мочко ке се карам за стихот недовршен
рапот во земјава не ни е баш најсовршен детството е минато во влае да се знае
додека сум жив рапот ке трае што ке сториш дали ке се бориш сам против светот
избери сам или ке касниш на летот солзата ме пече по лицето што тече пракаш порака во етер
но лесна е ти ја носи ветер..легнуваш да спиеш со лагата во себе гниеш креветот скршен
превртен пршлен се шеташ гладен со во градов ладен стомак празен
денот е убав се до после се се врака назад од сите страни плави мочковци те пазат
сакам да гледам од некоја страна како ги газат крвта на асвалтот тече од сите страни улицата те влече
те пече во душата те боли секој просјак на семафори што моли се влечат сосема голи
ги газат коли и опасно е срцето те стега од бедата нема каде да се бега кога сите се на улица ајде алек брат факјај мајк да правиме врвулица

Доагјам во стил на самоубица дај ми шибица ајде да летаме до ибица ај просери ако имаш гс па да ти скршам вилица па сега сами пак во тешка игра останав сам зошто знам да опстанам од калта да станам да продолжам да сечам и кинам уште пред да зинам песнава катекоризирај ја во
Социален дис ак просереш уште малце има да викаат за тебе рест ин пис последен другар ми е белиот лист го слушам и последниот крик животот го голтна смртта сее така црно крваво

Здрвен како дрво со солза во окото го слушам тропотот на коњите на свети петар се е веќе во магла ветар пушти нешто ново во етер да слшнам за да имам инспирација да кинам па сега еве дојде крајот пак сам со виксерот во рајот заврши играта прекината ја затворив секоја уста зината преслушај и запазија секоја реченица напишана на кирилица.

_________________
In My Death,People Will Understand What I Was Talking About....REALITY IS WRONG,DREAMS ARE FOR REAL


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 25th, 2009, 6:38 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Октомври 2nd, 2008, 9:53 pm
Мислења: 753
Локација: Кисела Вода, Скопје, Македонија
THE_LADY_D Напиша:
Текстот не ми се свиѓа.
Имаш премногу едноставна лирика и ко читам, добивам чувство дека ти е употребена само ради реда, колку да има рима. Дури некој зборој се глупи.
Следниот пат потруди се појќе, не губи надеж :wink:
Прв текст ти е?


Накратко ова сакав да го кажам...Данче беше побрза... :D :D :D нема везе дали ти е прв текст втор или седми...труди се да биде се подобро и подобро...текстов нз..едноставно...не ми се допадна...при читање предизвикува...еден вид досада...бидејки е тотално неповрзана римата...труди се поната..верувам дека со труд ке бидеш подобар... :wink:

_________________
Hip-Hop nije fraza koja se pise. Hip-Hop je razlog radi koj ja disem. Rap is what we do. Hip-hop is how we live!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 26th, 2009, 12:18 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 5th, 2009, 12:07 pm
Мислења: 17
Локација: Влае Кру
океј океј ете пишав нов текст ете го под оваа песна :D :D ај видете тој како ке ви се свига..Поздрав

_________________
In My Death,People Will Understand What I Was Talking About....REALITY IS WRONG,DREAMS ARE FOR REAL


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 26th, 2009, 4:44 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Септември 10th, 2008, 4:19 pm
Мислења: 523
Локација: Скопје
Овој горниот текст ,,После мостот'' не не нешто којзнае што али не е ни толку лошо.Само потруди се повеќе другарче!Пиззз!


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна 1, 2  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 11 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап